De lekkerste eet-herinneringen van Team Bartsboekje
I’ll go first. Om met de conclusie te beginnen: ik geloof niet dat dit per se de allerbeste maaltijden waren die ik ooit heb gegeten, maar mijn smaakpapillen zijn (blijkbaar) onlosmakelijk verstrengeld met leuke / unieke / onvergetelijke momenten. Pasta Vongole met de voeten in het zand en als allerlaatste weg bij Plage des Salins, St Tropez. Al wist ik toen nog helemaal niet dat dit Plage des Salins heette: dit is een kleine 20 jaar geleden en was toen voor ‘niet locals’ echt nog een ontdekking.
Super simpel stokbroodje hamburger bij een nog simpelere strandtent op Aigua Blanques, óók voor de meute kwam. I know, klinkt oud en zuur, maar destijds was het echt een unieke plek. De strandtent staat er nog steeds maar het strand is niet echt meer leuk / goed toegankelijk, helaas.
Bar do Fundo; verse visjes in Portugal. Althans… Ik denk dat het hier was. De laatste tafel (en meteen een perfecte), kindjes in slaap, de allerlekkerste verse vis, verrukkelijke wijn… Dat het allemaal samenkomt.
De ontbijt kaascroissant van Brass Boer op Bonaire. Niet per se heel bijzonder misschien maar toch… Perfectie (op dat moment, waarschijnlijk nu nog steeds)
De garnalen zo uit de zee op je bord bij Zeerovers op Aruba, of idem bij de Visserij op Curaçao. Nothing fancy, heel lekker.
En dan die ‘garage’ in Mexico, niet ver van Tulum, waar we per ongeluk tegenaan liepen en goddelijke taco’s scoorden, en vervolgens 3 x de rekening aan fooi gaven omdat we niet konden geloven dat het zo goedkoop was. Geen flauw idee meer hoe het heet: een paar jaar later nog naar deze plek gezocht maar nooit meer gevonden, helaas.
Nergens zo’n lekkere gelato als in Italië. Op een warme zomerdag lagen we de hele dag in de zee of in het gras op Barcola Beach, net buiten Triëste. Op dit ”strand” geen zand, wel een strook groen vol bomen die schaduw bieden. Tussen die groenstrook ligt een soort boulevard en van daaruit loop je (via een trapje, al kun je ook van de rotsen springen) zo de kraakheldere zee in. Meer heeft een mens niet nodig, maar het ijs van Gelateria Con Amore maakte de dag nóg beter.
Mijn eerste overseas trip naar Zuid-Afrika—en nee, niet Kaapstad, maar Umzumbe, een uur van Durban. Tijdens het spearfishing ving de surfguide een paar dikke kreeften, die meteen op de braai gingen. Zo simpel: kreeft, boter, knoflook en zout. Verrukkelijk! Surf House & Camp
Bij een maand Spaans leren in Málaga horen natuurlijk flink wat tapas en sangria. Elke straat hebben we uitgepluisd (inclusief m’n bankrekening), maar dan héb je ook wat. De speciale sushi’s op de kaart van Sibuya Urban Sushi Bar waren echte toppers, tapas eet je op elke straathoek, en slapen + ontbijten midden in de stad doe je bij Dulces Dreams Boutique. Zoet, hartig—bijna alles van de kaart gehad (en alles even lekker). De pizza’s van Pizza Shed in Kaapstad? Perfect voor als je liever binnen op de bank blijft hangen (na het beklimmen van de Tafelberg). En vergeet vooral niet Oranjezicht markt & The Old Biscuit Mill!! Must-visit.
Tja, ik ben eigenlijk geen ijs-eter, maaar er is één die me altijd is bijgebleven: een ijsje in de vorm van een roos (helemaal trendy, I know) bij Aux Parfums D’itale, maar zó zacht en smeltend dat het gewoon weggleed—de zon en de temperatuur maakten het af.
Oke, ook in eigen land mag er één genoemd worden. Alles met pistache van Salvo Bake House in Amsterdam: ultieme favoriet, ik snak er elk weekend naar. Zo’n koekje bevat genoeg calorieën voor een avondmaaltijd, dus een niet-voor-elke-dag-koekje. Maar oh, wat een traktatie.
Een weekendje Knokke-Heist is bij ons vaste prik. Na een paar keer struinen langs de kust en shoppen in het Zoute, ontdekten we een restaurant: Le Phare. Best prima eten. Maar goed, prima is prima… totdat we op de kaart ineens king krab zagen staan. Omschreven als iets waar je u tegen zegt. Dus logisch dat we dachten: treat yourself.
Nou, dat hebben we geweten. Sinds die eerste hap waren we verkocht. Iedere keer dat we terugkwamen, vlogen de knoeislobbers om onze nek en stond die gigantische krab met botersaus op tafel. Officieel met rijst, maar doe ons maar frietjes. Helaas is ‘ie nu van de kaart verdwenen (RIP), maar we dromen er nog steeds van. En eerlijk? Als hij ooit terugkomt, zitten we als eerste weer met onze handen in de boter.
Afgelopen zomer ben ik op vakantie geweest naar Zakynthos. En neee, niet feesten op de strip, maar juist naar de mooie kant van het eiland—een piepklein dorpje, Kampi, boven op een berg in the middle of nowhere. Er was één restaurant bij ons in de buurt: een sunset taverna aan de rand van het eiland, met uitzicht op zee. Op het menu? Vooral heel veel vlees. Niet per se charmant, maar écht goed en lekker, dat wel. Wijn, brood, tzatziki en oh ja, een héél lekker chocoladetoetje. Hmmm.
In Utrecht ben ik vaak te vinden. Lunchen bij Jackrabbit op het Neude is dan echt mijn favoriet. Ik bestel eigenlijk altijd de clubsandwich met frietjes (oeps). Vaak spreek ik hier af met vriendinnen voor een borrel op het terras, met nacho’s of een cocktail aan de bar.
Met stip op nummer 1 (en 2 en 3) staat Cervejaria Ramiro in Lissabon. Mijn ex-vriend kwam uit de stad (sowieso heerlijk om die stad met een local te hebben mogen ontdekken) en het was vaste prik, ongeacht hoe laat we aankwamen, om linea recta van het vliegveld naar Ramiro te gaan. Reserveren kan (geloof ik) niet en er staat altijd een rij. Geeft niks, je geeft je naam en aantal door en wacht even op een tafel. Lekker buiten met een glas wijn (ze hebben inmiddels een hele Heineken corner aan hun pand geplakt, iets waar ik zelf iets minder enthousiast over ben).
De eerste keer dat ik hier kwam en de grote garnalen voorgeschoteld kreeg, super vers, met een botersausje, wist ik niet wat ik meemaakte. De vongele schelpjes, garnalen in olie, en de verse krab maakten het feest compleet. Jammer; de laatste paar keer dat ik er was konden de mannen in de bediening het bijna niet meer aan en met de Heineken corner erbij wordt het steeds commerciëler. Ik hoop van harte dat het geen tourist trap wordt!
De mosselen op het schiereiland Quiberon in Frankrijk proef ik ook nog steeds en van de wijn en tapas bij Bar Del Pla in Barcelona droom ik steevast.