Azië18 mei 2026, door Roos Bijen

Sri Lanka – de ultieme travel guide: hier moet je wezen

Azië, 18 mei 2026, door Roos Bijen

Sri Lanka – de ultieme travel guide: hier moet je wezen

Dromen mag en wat dacht je van Sri Lanka? Van zus tot vriendin tot de neef van de oom van… iedereen is er al geweest. En dat is terecht hoor! Don’t get us wrong. Sri Lanka is populair en dat begrijpen wij prima: op Sri Lanka kun je namelijk van alles. Van rondreizen tot strandvakantie en van een safari tot walvissen-spotten en van theeplantages bezoeken tot en met Heel Erg Lekker eten. Gooi daar een Lion-biertje of wat bij – wat wil een mens nog meer. Over Sri Lanka schreven we al eerder, dat is waar, maar om te zorgen dat je álle hotspots aan weet te tikken… Voilà, de absolute Sri Lanka Travel Guide. Met alle whereabouts die je niet mag missen.

En route

En route

De belangrijkste reden om naar Sri Lanka te willen (en je wil het!) is de enorme verscheidenheid van het land. Er is ongerepte, onaangetaste natuur. Er is cultuur en er zijn beeldschone stranden. Er is wildlife, je kunt surfen (en hoe!), er zijn UNESCO World Heritages, het eten is heerlijk en de mensen zijn er het allerliefst (in capitals).

Een goede route die je in drie weken (dikgedrukt) het beste tussen december en maart kan doen, maar waar je liever langer voor uittrekt: AnuradhapuraSigiriya – Kandy (optioneel) – Nuwara Eliya (theeplantages) – Ella (met de treinreis der treinrits) – Yala National Park (olifanten! luipaarden! een open jeep!) – Hiriketiya – Mirissa (optioneel) – Midigama & Ahangama. En weer naar huis. Helaas.

Niet vergeten: voor Sri Lanka heb je een visum nodig. Die aanschaffen duurt ongeveer vijf minuten en kost €69,95 per persoon – kind kan de was doen en hoe en wat vind je hier.

 

Eerst even dit

Eerst even dit

Sri Lanka is een overwegend Boeddhistisch (ei)land waardoor het er zeer gemoedelijk aan toegaat. Toeristen worden hier op handen en voeten gedragen, en dat is niet voor niets. Sri Lanka heeft door de jaren heen met verschillende economische tegenslagen te kampen gehad. Van een jarenlange burgeroorlog (die eindigde in 2009, dus no worries) tot verschillende natuurrampen. Als toerist zal je daar weinig van merken, maar het is goed om je te realiseren dat het een derdewereldland is, de salarissen niet eens een beetje in de buurt komen van onze westerse lonen en ook niet alles zo efficiënt is ingericht zoals wij dat kennen. Maar hey, is dat niet juist de charme van reizen? Om de lokale economie te supporten raden we aan om zoveel mogelijk lokaal te boeken en reserveren (dus niet via allerlei westerse websites die de prijs flink opkrikken).

Een enorm voordeel aan rondreizen door Sri (wij mogen Sri zeggen) is dat het een relatief klein eiland (ongeveer ter grootte van Nederland en België bij elkaar) is, waardoor afstanden goed te overzien zijn per bus, trein, taxi of tuktuk. Geen binnenlandse vluchten of urenlange tochten dus. Bovendien is het een veilige plek om (als vrouw) solo te reizen of met het kleine spul rond te trekken. Tip: wil je direct vliegensvlug internet zodra je buurman al ongeduldig de koffers uit het bagagevak trekt? Installeer dan alvast de e-sim van onze vrienden van Odido. En nu je toch bezig bent: installeer ook gelijk de app PickMe – de Sri Lankaanse Uber waarmee je voor een eerlijke prijs een taxi-, tuktuk- of scooterritje besteld. Oke, nog eentje dan: transactiekosten kunnen bij een ATM stevig zijn. Het scheelt dus enorm om cash mee te nemen en dit in te wisselen voor roepies bij het vliegveld of een lokaal wisselkantoor. Nou, graag gedaan – en nu door met de must sees.

Start van je reis

Start van je reis

Wat je ook gaat doen: Sri Lanka kom je binnen via de hoofdstad Colombo. En laat Colombo nou twee plekken hebben waar je eigenlijk geweest moét zijn (check ze hieronder). Gaat je voorkeur uit naar een minder overprikkelende start (want, hectiek, chaos, tuktuks en meer van dat) van je vacay? Reis dan direct door naar Negombo. Op 20 minuten rijden van het vliegveld is dit vissersstadje aan de kust een relaxte plek om op adem te komen van je lange vlucht. Er zijn verschillende leuke koffiespots, lunchzaakjes (Zen Café) en restaurants om de eerste lading rice & curry, kottu of roti te verorberen. Een wandeling over het strand met de klamme, zilte lucht die je spontaan pluishaar bezorgt, geeft een goede eerste impressie van de fijne eilandvibe die nauwelijks te beschrijven is. Blijf vooral even op het strand hangen voor een mooie zonsondergang en overheerlijke fish curry bij The Port Beach Seafood Restaurantmaar na één nachtje (Thambara Collection Boutique Hotel is een tip!) heb je het hier wel weer gezien. Tijd voor de volgende stop!

colombo sri lanka

Colombo: eten & slapen

Colombo: eten & slapen

Bij The Gallery Cafe kun je de hele avond terecht (en wil). De inrichting is super-stylish maar het bijzondere van dit restaurant zijn de lieve mensen die er werken: van die mensen die nou echt alles doen zodat jij het naar je zin hebt. Aanraders zijn de Butter Chicken en na de Pecan Pie. En een tip: ga vaker dan één keer, je gaat ons dankbaar zijn, heus.

Toegegeven. Het kost je wat duiten, maar dan heb je ook wat. Het mooiste en oudste hotel van Colombo zit pal aan het strand en is een heerlijke plek om je terug te trekken uit de drukte en de soms viezige stad (ook toegegeven…). Je voelt je hier als een koning! De kamers bij Hotel Galle Face zijn comfortabel, schoon en klassiek ingericht waardoor je je meteen helemaal thuis voelt. Hang de hele dag aan het zwembad, eet je helemaal vol of hang in de lekkere comfy banken op de veranda. Hier wil je niet meer weg. Beloofd. Iedere duit waard.

Anuradhapura + Mihintale

Anuradhapura + Mihintale

In een ritje van 4 uur tuf je van Colombo/Negombo naar Anuradhapura, het culturele epicentrum van Sri Lanka. Klinkt als een hele tocht, maar geloof ons: vier uur lang turen naar de weelderige, tropische flora en fauna is beslist geen straf. Tempels, stoepa’s, gedenkplaatsen en heilige monumenten zijn de belangrijkste bezienswaardigheden van Anuradhapura en vind je hier in tienvoud terug. Ga vooral een dag(deel) met een gids op pad (veel tuktuk-chauffeurs bieden een rondleiding aan, en dat is een prima optie zolang ze goed Engels spreken. Tip: spreek van tevoren een prijs af om niet voor verrassingen te staan) voor de echte onderdompeling in de gebruiken en rituelen van de boeddhistische cultuur. Van bloemen offeren om als mooier mens te reïncarneren tot een wens doen bij de heilige Boeddha-boom en van knielen voor de grootste en oudste stoepa ter wereld tot gezegend worden door een monnik. Check! Extra leuk om te combineren met een bezoekje aan Mihintale – de plek waar het boeddhisme in Sri Lanka is ontstaan en een bedevaartsoord voor boeddhisten. Ga vooral rond de namiddag zodat je de zon achter de bergen ziet wegzakken en de plek nog een tikkie magischer aandoet. Trek hier in totaal 1 of 2 dagen voor uit.

Sigiriya, Polonnaruwa & Dambulla

Sigiriya, Polonnaruwa & Dambulla

Sigiriya, Polonnaruwa en Dambulla zijn cultuurhotspots die niet te missen zijn. Alledrie is wellicht wat veel van het goede maar probeer er zeker één of twee te bezoeken. Een paar tips: beklim in Sigiriya (leuk dorpje om te verblijven!) de Pidurangala Rock in de ochtend, want anders is het snikheet (en het is al warm zat). Bovendien pik je een prachtige zonsopkomst en waanzinnig uitzicht over de exotische jungle en Lion’s Rock mee (en yes, de befaamde Sri Lanka foto maak je hier). Met ochtend bedoelen we om 5 uur paraat, dus op tijd je nest uit! Het is aan te raden om vooraf een tuktuk te regelen; je moet namelijk een stuk door de jungle waar olifanten leven, en geloof ons; die kom je liever niet in het wild tegen. Ook leuk: in Polonnaruwa is het top om een fiets te huren en door het oude dorp heen te rijden. In Dambulla vind je de Golden Temple – een UNESCO-werelderfgoedlocatie en het grootste en best bewaarde grottentempelcomplex van het land. Ook hier kun je na een nachtje weer door (maar langer blijven is geen straf).

Dambulla: slapen

Dambulla: slapen

Heritance Kandalama – Een knap hotel in Dambulla, midden in de jungle. Het is bijna lastig om de looks uit te leggen. Want modern en jungle klinkt toch wel als een gekke combinatie, niet? Well, het pand is zo gemaakt, dat de jungle zijn eigen gang kan gaan. En niet alleen het groen gaat er zijn eigen gang. Ook lopen de apen gewoon door de gang, ja echt waar! Als hotelgasten ben je gewoon te gast hier in de jungle, klinkt fantastisch toch?

Heritance Kandalama

 

 

Sigiriya: slapen

Sigiriya: slapen

Sigiriya Paradise Inn Guesthouse – Voor een betaalbare stop (lees 40 euro) slaap je bij Sigiriya Paradise Inn Guesthouse. Niets bijzonders, maar wel goed en zoals op veel plekken in Sri Lanka: lekker eten. Vlakbij de cultuurhotspot dus primadeluxe.

Sigiriya Paradise Inn Guesthouse

Eagle’s Wings Guesthouse heeft wederom een hele nieuwe ervaring voor je in petto. Het leukste is om hier in een hut (op palen) of in de cottage (met veranda) te slapen. De eigenaar is een baasje, dat weet hij zelf ook wel, dus eigenlijk is dat ook wel weer charmant. Op het terrein van het guesthouse kan gegeten en gedronken worden, en wellicht spot er zelfs nog een olifant. De olifanten lopen hier in het wild rond maar wees niet bang: eerder genoemde eigenaar heeft beloofd ze eigenhandig tegen te houden. Nog even terug naar het eten: Spicy. Dat is het. Als in: tranen-lopen-over-je-wangen spicy dus bestel er een extra groot biertje bij om dit aan te kunnen. En bestel vooral de zeer milde variant curry.

Eagle’s Wings Guesthouse

We vallen maar meteen met de deur in huis: Kandy is niet je-van-het. Waarom hordes toeristen hier dan toch te vinden zijn? Omdat Kandy de perfecte doorreisstad is, punt. Het is het begin- of het eindpunt van één van de mooiste treinreizen ter wereld (de Kandy-Ella) – en die wil je niet missen. Tip: bestel je treintickets ver vantevoren via de officiële website – hier kost het namelijk maar een paar euro voor de eerste klas (=gegarandeerd een zitplek), en nog minder voor de tweede en derde klas (=een plekje bij de open deuren waar allerlei fluflu’s dezelfde hangend-uit-de-trein-met-wapperende-jurk-foto maken). Zijn de online tickets uitverkocht? Geen stress, vaak kun je op het station gewoon nog een kaartje kopen (ga dus niet aan de haal met andere ticketshops die de prijs letterlijk 10x over de kop gooien). En natuurlijk heeft Kandy ook nog een aantal toeristische maar toch niet te missen attracties zoals de Tempel van de Tand en de Royal Botanic Gardens. Maximaal 1 nachtje is hier voldoende (maar geen fomo als je het toch overslaat en de trein elders pakt. Het tweede deel vanaf Nuwara Eliya tot Ella is namelijk het mooist en 8 uur lang treinen is toch een beste zit, aldus yours truly).

Kandy: slapen & eten

Kandy: slapen & eten

The Albatross Boutique Villa – Het uitzicht hier is op zijn zachtst gezegd nogal indrukwekkend, het eten om naar terug te verlangen en – maar dat is eigenlijk overal op het eiland het geval – het personeel een cadeau. The Albatross Boutique Villa is er een in de categorie ‘prijzig’, voor Sri Lanka begrippen: gemiddeld 70 euro per kamer per nacht. Dief van je eigen portemonnee. NB: het is een uur rijden vanaf Kandy.

Het leukst om te eten vinden we The Empire Café, voor koffie ga je naar Natural Coffee en natuurlijk mag je Secret Alley niet missen en daarover lees je hier.

Polwaththa Eco Lodges – In en om Kandy stikt het van de guesthouses maar wil je wat bijzonders, boek dan één van de Polwaththa Eco Lodges. De lodges liggen in de jungle tussen de palmbomen en je komt er niet zomaar: bij de afgesproken bushalte in Kandy word je opgehaald met een jeep en rijd je in ongeveer 35 minuten naar je lodge; puur avontuur. Bovendien is het hier back to the basic, ofwel: koud douchen. Just so you know. Boek bij de gidsen een trip door de omgeving en leer van alles terwijl je wandelt door het prachtige landschap.

Polwaththa Eco Lodges

 

Hanthana House – Buiten het centrum van Kandy is guesthouse Hanthana House te vinden (kost je zo’n 15 min met de tuktuk). De familie die het Hanthana House runt is allerliefst en staat graag, echt heel graag, de hele dag voor je in de keuken. Vader, helaas weten we zijn naam niet meer – shame on us – werkt naast zijn werk voor Hanthana House ook voor een Engels toeristenbureau; op zijn werk krijgt hij betaald voor zijn tips, maar zijn eigen gasten krijgen het gratis en voor niks bij een overnachting. Win-win. De beste man is meer dan bereid om je reisplan door te lopen en je te voorzien van alle hotspots en tips. De kamers zijn schoon en netjes (tip: vraag om een kamer op de bovenste verdieping) en het eten fantastisch. Kijk nog even extra lief en je krijgt zelfs een lunchpakketje mee.

Hanthana House

 

Sri Lanka met de kids

Sri Lanka met de kids

Tip dus het tippen door. Wil je nou gewoon heel veel zien, een totaalpakket en zelf niet zoveel nadenken: NRV Familiereizen! Hier wordt heeel veel geregel uit handen genomen – weg stress. Ze nemen je mee aan de hand, van rondreizen tot het strand en van een safari tot surfen en van theeplantages bezoeken tot en met heel lekker eten. Heel gevarieerd, juist deze trip is met jonge kids heel goed te doen.

NRV 

Nuwara Eliya

Nuwara Eliya

Bali heeft zijn rijstvelden (o de fotogeniekheid!), Sri Lanka haar theevelden. Eindeloze plantages, prachtige vergezichten met 50 shades of groen en de theeplantage Mackwoods is – denk ik – de mooiste, meest veelzijdige én de bekendste van het stel (dat kan ook komen doordat Prins Charles er een bezoek bracht). Slenter door de paden en ga op zoek naar het toeristenwinkeltje waar je de mooist verpakte thee voor thuis scoort – souvenir galore.

Het dorpje dat heel Engels aandoet en ook wel Little England wordt genoemd – en niet alleen vanwege de typisch Britse koloniale sfeer – ligt in de hooglanden en is daardoor stukken koeler (daarom dus). Denk 20 graden in de middag en zo’n 13 graden in de avond (klinkt redelijk, maar is een enorm contrast met de hitte elders). Naast een bezoek aan een theefabriek mag je hier een klim naar de indrukwekkende Ramboda waterval en onze favoriete hike – de laatste etappe van de Pekoe Trail – niet missen. Die laatste voert je via zandpaden langs landbouwvelden, kleine dorpjes en glooiende landschappen met vele theevelden. Elke stap een ander panorama. Maar bovenal erg fijn dat je een keer niet met hordes toeristen aan je zijde rondhuppelt en je echt een kijkje achter de voordeur van de locals krijgt. De Pekoe Trail kun je op eigen houtje bewandelen via de app AllTrails. Voor dit prachtplekje raden we aan om twee dagen uit te trekken (dus neem een trui en lange broek mee).

Met één van de mooiste treinreizen ter wereld reis je af naar het stadje Ella – een knus dorpje met goede vibe, leuke restaurants en gezellige barretjes (hoewel menig toerist inmiddels klaagt over teveel toeristen zijn wij nog steeds fan!). Ella ligt in een breed bergdal omringd door heuvels en bergtoppen als Ella Rock en Little Adams Peak. When in Ella mag een korte hike naar de Nine Arches Bridge natuurlijk niet ontbreken (zorg dat je er rond 15.30 uur bent om de trein langs te zien sjezen). En nee, je bent niet de enige die hier een kiekje staat te maken, but hey, dan kun je die ook weer afstrepen en opsturen naar het thuisfront. Ook Rawana waterval en de klim naar Little Adams Peak zijn erg toeristische attracties, maar alsnog de moeite waard. Iets uitdagender (vooral vanwege de hitte) is de hike naar de top van Ella Rock, maar die wordt wel beloond met een uitzicht van heb ik jou daar. Vergeet jezelf op de terugweg niet te trakteren op een lunch bij Zest Café (het eenvoudigst te bereiken vanaf het treinspoor op de terugweg), hier eet je namelijk grandioos lokaal eten van vader en zoon die hier de toko runnen. Twee tot drie dagen ben je wel zoet in Ella.

Ella: slapen

Ella: slapen

Ella Ecolodges – Mocht slapen in een houten boomhut midden in de natuur een bucketlister van je zijn, maar houd je er steeds maar geen geld voor over, dan is dit je kans. Ella Ecolodges is namelijk de ultieme betaalbare optie. Let wel op: op de foto’s lijkt Ella Ecolodges volledig in de jungle te liggen, maar dat is niet het geval. De situatie: aan de kant van een rustige weg neem je een paadje naar beneden en zo wandel je tegen een boshut aan. Voilà, je bent er. Voordeel: wel het jungle gevoel, de hoeveelheid apen is ongelooflijk, en Ella Ecolodges zit vlakbij het dorp. Nadeel: nou ja, je bent niet he-le-maal in de jungle. Ach, wat kan het schelen. De eigenaren zijn allerliefst, ze maken kilo’s heerlijk eten klaar en zorgen voor werkelijk alles om het jou zo gemakkelijk mogelijk te maken. Mocht je te vroeg zijn, en de kamer is nog niet klaar, dan mag je bij hen thuis wachten (met thee en duizend soorten koekjes) en laten ze de schoonmakers af en toe even naar je toe bellen om een statusupdate te geven. Ze zijn niet te verstaan met het gebrekkige Engels maar lachen is het wel.

Ella Jungle Resort
Neem een trip down to the jungle en overnacht in het Ella Jungle Resort. Met een jeep word je aan de rand van de weg opgehaald en naar het hotel gebracht. Klinkt vrij shabby, is het niet. In een nette receptie, drankje in de hand wachten op je ride en een kwartier later na een rit door de jungle en nog een stukje lopen, brug over en daar is het: het Ella Jungle Resort. Te midden van de woeste natuur staat een klein dorp, ofwel: het hotel. De huisjes zijn aan de rivier gebouwd en zijn van natuursteen, hout en glas. Maar bovenallee: RUST. Superzen. Alles. De medewerkers van het resort zijn meer dan behulpzaam en aardig, alleen… niet de snelste. Maar goed. Het is vakantie so why the rush?

Ella Jungle Resort

98 Acres
Money to burn? Slapen bij 98 Acres is het devies. Not so much money to burn? Niet slapen bij 98 Acres maar dan wel lunchen. Of op zijn minst wat drinken. Want man o man wat is het daar mooi. Temidden van de theeplantages kijken de huisjes op palen uit over de prachtige valei en in de ochtend op je eigen balkon is het genieten van het uitzicht wanneer de valei nog in de mist gehuld is. Poëtisch, non?

98 Acres

Yala National Park - safari

Yala National Park - safari

Wil je op safari in Sri Lanka, en dat wil je vást, dan is het Yala National Park een must. Je kunt er glamping-en zoals nergens anders en nooit te voren bij Wild Coast Lodge, waar het niet alleen prachtig is, maar ook ongelooflijk lekker en verzorgd – eentje uit de boekjes en Afrika in Sri Lanka. Het beste van twee werelden. Vraag de staf om een safari voor je te organiseren. Onvergetelijk.

foto: @mish.pich

 

Udawalawe - safari

Udawalawe - safari

Naar Udawalawe ga je voor de safari, slapen doen we dan bij Nature House: simpel maar basically alles wat je nodig hebt. Via Nature House regel je vooral een safari. Dat hoeft niet op voorhand, kan uiteraard wel. Met hun eigen jeep en driver (de neef van de eigenaar, iedereen kent elkaar) ga je op pad naar de safari. Voordeel is dat er hier minder toeristen dan bij Yala National Park zijn, maar er zijn hier geen luipaarden. Wel krokodillen en olifanten. Plus: babyolifantjes. Babyolifantjes!

Er zijn nogal wat (eet)routes mogelijk door Sri Lanka, where to eat lees je hier.

zuidkust sri lanka

Zuidkust Sri Lanka

Zuidkust Sri Lanka

Na alle steden, jungle en safari is het tijd voor strandhangen. Veel strandhangen. Hieronder heel wat tips voor het hoe en waar:

Tangalle
In het zuiden van Sri Lanka ligt Tangalle. En in Tangalle vind je wellicht – maar smaken verschillen – het allermooiste strand van Sri Lanka. Terwijl jij lekker ligt te zonnen met een koud biertje in de hand kijk je uit op vissers die mosselen verzamelen en zo ver als het oog kijken kan, is er een prachtig strand met palmbomen. Met een licht briesje en een roze-gekleurde zonsondergang erbij, is er – eigenlijk – niets meer te wensen. Good to know: Tangalle is ook goed te doen als dagtripje vanaf Hiri.

Sandy’s Cabanas
Slapen doe je bij Sandy’s. En ja, als je Sandy’s op zoekt op google dan krijg je wat vreemde verhalen maar eerlijk is eerlijk, wij en anderen bekenden van Bart zijn er geweest en hebben het alleen maar top gehad. De BBQ gaat overdag al aan, de keukenploeg staat de hele dag in de zee te vissen en de kamers zijn basic maar hebben een prachtig uitzicht over zee.

Seaworld Resort
Het Seaworld Resort is een absolute must go (must! go!). De naam doet vermoeden dat het gaat om een afgetakeld Dolfinarium maar niets is minder waar: het Seaworld Resort is een klein hotel met 11 kamers, heerlijk privé. De kamers hebben de meest fluffy bedden, er is een infinity pool (maakt het nog nét wat luxe) en het restaurant heeft goed eten en lekkere wijnen geschonken in wijnglazen zo groot als een vissenkom (you had us at vissenkom). Dit is dus alleen maar winnen. Wát een luxe.

Hiri – het o zo paradijselijke Hiri – is ‘slechts’ een baaitje van Dikwella (het dorp), maar door de idyllische setting een absolute favoriet (en befaamder dan het plaatsje zelf). Omringd door palmbomen, surfdudes & -girls, liefelijke strandbarretjes, hippe beachclubs en een vibe die het best te beschrijven valt als niks-moet-behalve-keihard-chillen, zit er in Hiri maar één ding op: voeten in het zand, zonnebril op de neus, kokosnoot in de hand en relaxen maar. Oke, op Instagram en TikTok wordt dit kustplaatsje regelmatig verguisd vanwege westerse invloeden die het hebben overgenomen #Bali2.0, en ja, het is er druk, je kunt er een havercappu drinken en de stranden liggen hutjemutje vol, maar geloof ons. Hier. Wil. Je. Zijn.

Het is de ideale spot voor surfers in de dop om de golven te trotseren, ontzettend goed te eten, eindeloze avonden op het strand te blijven plakken met een Lion Lager (of Ice, mag ook) en in het weekend kan er nog gefeest worden ook (bij Dots, komen we zo op terug). Alles is op loopafstand, er rijden nauwelijks auto’s (in ieder geval niet zo hinderend als bij de andere kustplaatsen, waar het strand direct aan de hoofdweg ligt) en heeft een ultiem dorpsgevoel. Hier wil je minimaal 3 dagen spenderen, al ga je dan wel met pijn in je hart weer weg.

Hiri: slapen

Hiri: slapen

Dots Bay House – Bij deze fijne spot vind je alles onder één rieten dak: van slapen, eten (all-day long), drinken, sporten, surfen en feesten tot werken. Het is eigenlijk een hostel, maar je kunt hier ook fijne, aesthetic privékamers boeken. Hoewel je slechts een paar stappen van het strand verwijderd bent, kan je ook duik nemen in de knappe pool – maar net waar je zin in hebt. Iedere zaterdag komen er bekende dj’s overgevlogen en wordt de co-working (ook fijn voor de digital nomads onder ons) omgetoverd tot een club.

Dots Bay House

Casa Vana – Een charmant junglehutje middenin het dorp (en dat voor een zeer bescheiden prijsje). Deze te gekke accommodatie met deels binnen (het slaapvertrek), deels buiten (de badkamer en keuken) is omringd door exotische flora en fauna. Kans is dus groot dat er af en toe een paar nieuwsgierige ogen op je gericht zijn. Eenmaal het laantje uitgelopen heb je de leuke koffiebars en lunchtenten voor het uitkiezen.

Casa Vana 

 

De stranden van Sri Lanka zijn niet overal van het bounty-niveau dat je van schoonheid van je ligbedje valt en tot deze categorie behoort Mirissa Beach ook. Begrijp me niet verkeerd: het is heus een fijn, weids strand met leuke horeca (zo eet je bij Salt de lekkerste verse vis pal aan zee), maar het heeft niet de joie de vivre die we bij de andere kustplaatsjes wel proefden. Wat je hier dan komt doen? Een bezoekje brengen aan Doctor’s House natuurlijk! Het feest van het zuiden dat iedere woensdag en zaterdag plaatsvindt. Daarnaast moét je een lunch meegepikt hebben bij Shady Lane en eet je de lekkerste Mexicaanse gerechten bij South Coast. Lekker idyllisch dobberen doen we bij Secret Beach, een niet zo geheim strand waar je ook nog eens een mooie zonsondergang kunt meepakken. En oké, vooruit; een foto bij Coconut Tree Hill mag, maar hoeft niet (want, druk druk druk). Twee dagen Mirissa zijn meer dan voldoende.

 

Ahangama, Midigama & Weligama

Ahangama, Midigama & Weligama

Voor het gemak pakken we ze hier even alledrie, want in slechts een kwartiertje tuf je op de scooter van het ene plaatsje naar het andere. Het maakt dus niet heel veel uit waar je verblijft, al hebben wij wel een kleine voorkeur…

Ahangama is de perfecte cocktail van stadse hectiek en provinciale authenticiteit. Gooi daar een flinke scheut surfvibes bij en je hebt een goede eerste indruk van dit kustplaatsje, dat wat mij betreft het meest ‘stads’ aanvoelt van allemaal. Er zijn verschillende fijne stranden waar je je kan vergapen aan het surftalent dat de wilde golven trotseert, heerlijke beachclubs waar je zowaar een middag kan verslijten en tal van restaurants die de moeite waard zijn. Welke je niet mag missen? Heb je even? Een paar toppers zijn: Marshmellow Surf Café – de spot waar surfers een ontbijtje verorberen voor ze de woeste zee ingaan, Thileni’s – een heerlijke plek voor een boekje en een bakje koffie, Aliikai – voor fijne ontbijtjes (zoals roti met gepocheerde eieren) direct aan zee, Sundays Cafe & RestaurantBerlin-vibes en heerlijke smoothie- en lunchbowls. The Kip is fantastisch voor diner en bij Machan Curry Pot eet je hele goede lokale curry voor een klein prijsje.

Midigama
Kijk, hier zitten dus alle boys met de boards en verder is het er vooral heel rustig. Althans, zo lijkt het. Want wie zich hier een paar dagen schuilhoudt, weet ook dat schijn bedriegt. Midi is dan wel klein van formaat en de rust zelve, het is ook de plek waar je in het zuiden de beste feestjes kunt pakken. Onze favorieten? Lazies op dinsdag, Groove Gardens op vrijdag en met een beetje mazzel (want ze droppen niet iedere week een feest) Zippi op zaterdagmiddag. Maar bovenal vinden wij Midi gewoon een enorme vibe. Budgetproof overnachten is een aanrader bij Lime & Co Hostel (wat niet echt een hostel is, want geen dorms, maar waar je als digital nomad wel goed kan werken). Zippi (dat je naast Lime & Co vindt) is echt een must voor ontbijt, lunch of diner (of alledrie, ook goed), Paradise Cove een dikke aanrader voor een lekkere chill-dag op het strand (met cocktails) en Surfing Wombats voor lekkere pizza’s en gezellige open mic-avonden.

Weligama
Weligama is, net als Midigama, surfers paradise. Goede golven, daar draait ’t om en Weligama heeft ze. Verder kun je er uiteraard ook voor kiezen om gewoon lekker te gaan hangen op het brede, uitgestrekte strand (niet het meest idyllische, maar voor beginners wel de beste spot om te leren surfen). Hangtime Hostel heeft helemaal het backpackerssfeertje. Lekker eten, chillen in hangmaten en uitzicht over alle surfers. Bij Plan B kun je lekker dineren en Nomad maakt je instant blij met hun veel te lekkere lunchopties.

Praktische tip: zorg dat je de juiste papieren in Nederland hebt geregeld voor het huren van een scooter. De politie controleert regelmatig en er staan fikse boetes op rijden zonder het juiste rijbewijs.

Ahangama: slapen

Ahangama: slapen

Casa Tikiri is het resultaat van de reislustige eigenaren die opzoek waren naar een nieuw ’thuis’. Veel van de wereld hadden ze al gezien, maar op een gegeven moment was het klaar met het vele reizen; er werd een one way ticket gekocht naar Sri Lanka. Te vinden in een klein dorpje genaamd Ahangama, wat tussen Galle en Marissa ligt, vind je Casa Tikiri. Een adults only boutique hotel met de zee als voortuin en de jungle als achtertuin. Aan lekker eten genoeg en ook het interieur is om te smullen: aarde tinten en details waar je U tegen zegt, het oog wilt ook wat. Al met al is deze Casa een must visit als je het ons vraagt, wij gaan er in ieder geval voor terug.

Casa Tikiri

Unawatuna

Unawatuna

Het dorpje Unawatuna is – zoals de bevolking liet weten – niet meer wat het geweest is. Voor de tsunami was het the place to be maar helaas is er veel verwoest. Al is Jungle Beach gelukkig bewaard gebleven! Een mooi strand bereikbaar via het water of na een stevige wandeling – geen mega heftige wandeling maar heb je van het type luie vakantieganger, dan mag je, je wel een beetje schrap zetten. Het is het waard: Jungle Beach is een prachtig mooi strand waar ook de locals graag mogen komen.

Lara’s Place
Net iets buiten het centrum van Unawatuna ligt Lara’s Place, een guesthouse gerund door Lara (Lara is een man). De tuktuk-chauffeurs weten deze plek precies te vinden want tsja, een man die Lara heet is toch gewoon hi–la–risk, zo vinden de tuktukkers. Lara’s Place zelfs is helemaal om te lachten: alles primadeluxe met stijlvolle verzorgde kamers en een heerlijk ontbijt.

Unawatuna: slapen

Unawatuna: slapen

Old Clove House is een luxe vakantiehuis in oud koloniale stijl. U snapt, knap dus. Op vijf minuten afstand van het strand en 15 minuten van het dichtstbijliggende dorp Galle, zit je hier meer dan goed. Dit is de perfecte lokatie zo aan het einde van je vakantie. Kom hier bij van het rondreizen en al het moois dat jullie gezien hebben.

Met drie ruime slaapkamers, een buitenzwembad en een picture perfect kan er niks meer mis gaan. Het huis is sowieso ingericht voor het ‘buitenleven’. Want Sri Lanka is warm en vochtig dus buiten wil je zijn. Hoe het zit met koken? Nou, dat regelt je eigen kok. Wat? Ja, je eigen chef. Hij doet de boodschappen en kookt de meest gezonde Sri Lanka-stijl maaltijden. Iedere dag weer feest. Wat je betaald? Het geld voor de boodschappen, de reiskosten van de chef en een fooi. Nou reken maar uit, niks dus. Of ja, you get the point. Heel weinig.

Old Clove House

Galle

Galle

Dit koloniale stadje is een absolute go voor een middagtripje. Je vindt hier de oude restanten van een Nederlands fort en vele leuke winkels en restaurants. Het is de perfecte plek om souvenirs in te slaan of zelfs een eigen sieraard samen te stellen.

The Fortress Resort and Spa
Net buiten het stadje Galle ligt The Fortress Resort. Pure luxe. De ‘kamers’ zijn appartementen waar we vanuit onze huisjes in Amsterdam alleen maar van kunnen dromen (en vormen een groot contrast met de échte Sri Lanka-sfeer). Mocht het zijn dat je een keer een vijf-sterrenhotel wil uitproberen, dan is dit de kans. Oke, de prijzen (gemiddeld 400 US dollar per nacht) liegen er niet maar in vergelijking met een Amsterdams hotel van een dergelijk niveau is dat het nog altijd een koopje… En een verblijf is op zijn zachts gezegd prinsheerlijk. Fantastisch eten, tiptop service, uiteraard een infinity pool, een prachtig strand en ga zo maar door. Check de website en je begrijpt he-le-maal waar we het over hebben. Aanradertje!

The Fortress Resort and Spa